61 / 261 / 461, S 5A

I tjänst 1927-1945
Antal i Flygvapnet: S 5: 4 st, S 5A 22 st, S 5B 1 st, S5 C 9 st, S 5D 4 st
S 5 och S 5A tillverad av Svenska Aero, motortyp: Bristol Jupiter VI- elller Bristol Jupiter VI-A på 450 hk.
S 5 B och S 5C tillverkades av CFV, senare CVV och hade en svensktillverkad My VI-A motor på 600 hk.
S 5D tillverkad av CVV, motortyp My VII-A på 675 hk.

Moderator: Sven-Erik Jönsson

61 / 261 / 461, S 5A

Inläggav Lars Larsson » 25 jan 2014, 22:42

61 / 261 / 461
S 5A
Typ: Heinkel HE 5/t
Tillverkad av Svenska Aero, Lidingö
c/n: 53
Tillverkningsår: 1928


1928 Levererad till F2,märkning 261,2461,2-61
1928-09-22 Godkänd
1940-04-09 Kasserad pga förslitning.

Gångtid:
Lars Larsson
 
Inlägg: 3163
Blev medlem: 23 feb 2008, 07:50

Re: 61 / 261 / 461, S 5A

Inläggav Leif Fredin » 08 jul 2014, 06:30

S 5A
261
Typ: Heinkel H.E.5/t
Tillverkare: Svenska Aero A.B., Lidingö
Tillverkningsnummer: 53

Till CFV 1928-09-15.
Numrerat 261
Godkänt 1928-09-22
Till F 2 förråd 1929-08-22. Motor typ BJ VI nr 6317 inmonterad.
I tjänst 1929-08-23.
Motor nedmonterad 1929-09-30 på grund av iskärning i kamväxeln.
Motor nr 6335 inmonterad 1929-10-07.
Förråd 1929-10-12.
I tjänst1929-10-26.
Motor typ BJ VI nr 6335 nedmonterad 1930-03-06.
Motor typ BJ VI nr 6211 inmonterad 1930-03-27.
Förråd 1930-04-24
I tjänst 1930-04-25.
Verkstad 1930-08-21.
I tjänst 1930-09-04.
Förråd 1930-10-20.
Till CFV 1930-11-20.
I tjänst 1931-08-05.
Förråd 1931-10-10.
I tjänst 1931-10-23.
Numrerat 2461 enligt TB nr H.120 daterad 1931-11-18
Motor nr 6340 inmonterad 1931-12-05.
Förråd (F 2K) 1931-04-20. Smärre reparationer
I tjänst 1932-04-27.
Förråd 1932-05-27.
I tjänst 1932-06-14.
Förråd 1932-08-17.
I tjänst 1932-09-01
Förråd 1932-10-08.
Till CFV 1932-12-01. Grundöversyn.
Förråd 1934-01-16.
I tjänst 1934-03-06.
Förråd 1934-08-16.
I tjänst 1934-08-17.
Förråd 1934-08-25. Motor typ BJ VI nr 6208 inmonterad.
I tjänst 1934-09-13.
Förråd 1935-04-03.
Till CVV 1935-04-16. Liten översyn. Motor typ BJ VI nr 6339 inmonterad
Förråd 1935-09-03.
I tjänst 1935-09-05.
Förråd 1935-10-09.
Verkstad 1936-10-19.
Förråd 1935-10-29.
I tjänst 1935-10-30.

Märkning enligt fo nr 74/1935 daterad 1935-10-11
Märkning 2-61
Registreringsnummer 461 enligt TB nr 624:2 daterad 1935-10-15

Förråd 1936-04-28.
Verkstad 1936-05-12. Liten översyn. Avdriftsmärken å stabilisatorn
I tjänst 1936-11-12.
1937-04-26. Igenkänningstecken målade.
Förråd 1937-07-31.
Märkning enligt fo nr 47/1937 daterad 1937-05-18
Verkstad 1937-10-20. Liten översyn. Motor typ BJ VI nr 6213 inmonterad.
Förråd 1938-04-14.
I tjänst 1938-05-20.
Förråd 1938-07-30.
Förlagt i materielreserv 1938-11-22.
Kasserat 1940-04-09
Leif Fredin
 
Inlägg: 3921
Blev medlem: 23 feb 2008, 10:58


Återgå till S 5, Heinkel He 5 Hansa

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst