60 / 260 / 460, S 5A

I tjänst 1927-1945
Antal i Flygvapnet: S 5: 4 st, S 5A 22 st, S 5B 1 st, S5 C 9 st, S 5D 4 st
S 5 och S 5A tillverad av Svenska Aero, motortyp: Bristol Jupiter VI- elller Bristol Jupiter VI-A på 450 hk.
S 5 B och S 5C tillverkades av CFV, senare CVV och hade en svensktillverkad My VI-A motor på 600 hk.
S 5D tillverkad av CVV, motortyp My VII-A på 675 hk.

Moderator: Sven-Erik Jönsson

60 / 260 / 460, S 5A

Inläggav Lars Larsson » 25 jan 2014, 22:40

60 / 260 / 460
S 5A
Typ: Heinkel HE 5/t
Tillverkad av Svenska Aero, Lidingö
c/n: 52
Tillverkningsår: 1928


1928 Levererad till F2,märkning 260,2460,2-60,2-87,2-52
1928-09-12 Godkänd
1940-10-18 Kasserad pga förslitning.

Gångtid:
Lars Larsson
 
Inlägg: 3163
Blev medlem: 23 feb 2008, 07:50

Re: 60 / 260 / 460, S 5A

Inläggav Leif Fredin » 05 jul 2014, 08:51

S 5A
260
Typ: Heinkel HE 5/t
Tillverkare: Svenska Aero A.B., Lidingö
Tillverkningsnummer: 52

F 2 förråd 1929-07-27.
Numrerat 260
I tjänst 1929-07-29.
Överlämnat till F 4 1929-08-19 som lån
Till CFV 1928-09-05. Motor typ BJ VI nr 6332 inmonterad.
Godkänt 1928-09-12
F 2 förråd 1929-10-08.
Till CFV 1929-10-11.
Förråd 1929-10-29.
I tjänst 1929-11-01.
Förråd 1930-04-08. Översyn.
Verkstad 1930-05-01.
I tjänst 1930-05

Bild

Till CFV 1930-06-12. Motorbyte. Motor typ BJ VI nr 6208 inmonterad.
I tjänst1930-06-14.
Verkstad 1930-08-21.
I tjänst 1930-09-04.
Förråd 1930-10-06.
Till CFV 1930-10-08.
I tjänst 1931-05-11.
Till CFV 1931-09-03.
Förråd 1931-09-27.
I tjänst 1931-09-30.
Förråd 1931-10-09.
Numrerat 2460 enligt TB nr H.120 daterad 1931-11-18
I tjänst 1931-10
Förråd (F 2K) 1931-04-20. Smärre reparationer.
I tjänst 1932-04-27.
Till CFV 1932-07-04.
I tjänst 1932-07-17.
Till CFV 1932-10-08. Grundöversyn. Motor typ BJ VI nr 6339 inmonterad.
I tjänst 1933-04-19.
Förråd 1933-09-29
I tjänst 1933-10-02.
Förråd 1933-10-14.
I tjänst 1933-10-16.
Förråd 1933-11-20. Liten översyn. Motor typ BJ VI nr 6444 inmonterad.
I tjänst 1934-04-24.
Förråd 1934-10-17.
I tjänst 1934-10-25.
Förråd 1935-01-01.
Till CVV 1935-01-31. Liten översyn. Motor typ BJ VI nr 6444 inmonterad.
Förråd 1935-06-28.
I tjänst 1935-07-01.
Förråd 1935-09-28.
Verkstad 1935-12-10. Motor typ BJ VI nr 6341 inmonterad. Uppmärkning utförd enligt FS bestämmelser

Märkning enligt fo nr 74/1935 daterad 1935-10-11
Märkning 2-60
Registreringsnummer 460 enligt TB nr 624:2 daterad 1935-10-15

Förråd 1936-04-25.
I tjänst 1936-05-04.
Förråd 1936-09-23.
Verkstad 1936-12. Stor översyn. Motor typ BJ VI nr 6444 inmonterad. Nationalitetsmärken ommålade.
I tjänst 1937-04-17.

Haveri 1937-09-28
Motor: BJ VI nr 6444
Ff löjtnant Melin oskadad
Orsak till nödlandning: Kannbrott å cylinder nr 1.
Orsak till haveri: Förslitning.
Skador flygplan: Skador å roderledningar uppkomna under bogsering i hög sjö. Höger flottör mindre skador.
Skador motor: Kannbrott å cylinder nr 1

Förråd 1937-10-10.
Verkstad 1938-01-10. Liten översyn. Motor nr 6208. Fpl ommärkt.
Märkning enligt fo nr 47/1937 daterad 1937-05-18
Förråd 1938-04-22.
Formation 1938-05-04.
Förråd 1938-06-22.
Formation 1938-06-27.
Förråd 1938-09-21.
Till CVV 1938-10-21. Liten översyn Motor typ BJ VI nr 6443 inmonterad. Flottörer typ S 5A med V-botten Liten översyn
Förråd 1939-04-28
Formation 1939-04-28.

Nödlandning 1939-08-09
Motor: BJ VI 6443
Ff fanjunkare Schenning oskadad
Orsak till nödlandning: Motorskada
Skador motor: Bruten kanntapp. Kassation begärd av CVV.

Verkstad 1939-08-10. Liten översyn. Motor typ BJ VI nr 6208 inmonterad.
Formation 1939-08-30.
Till CVV 1940-01-10. Liten översyn. Motor typ BJ VI nr 6444 inmonterad
Förråd 1940-05-28.
Formation 1940-05-29.

Nödlandning 1940-06-11 vid Holmudden
Motor: BJ VI nr 6444
Ff res.offasp. Wallter oskadad
Orsak till nödlandning: Motorstopp.
Skador motor: Hopskärning

Verkstad 1940-06-12.
Märkning enligt fo nr 50/1940 daterad 1940-06-11 gällande från och med 1940-06-25
Märkning 2-52
Kasserat 1940-10-18
Leif Fredin
 
Inlägg: 3921
Blev medlem: 23 feb 2008, 10:58


Återgå till S 5, Heinkel He 5 Hansa

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: Inga registrerade användare och 1 gäst