Peter Andersson skrev:[url=http://www.hitta.se/LargeMap.aspx?z=2&mp=%3Cpts%3E%3Cpt%20x%3D%221411837%22%20y%3D%226287015%22%20i%3D%22http%3A//www.hitta.se/images/point.png%22%3E%3Ct%3EFramom%20SV%3C/t%3E%3C/pt%3E%3Cpt%20x%3D%221413943%22%20y%3D%226287152%22%20i%3D%22/images/point.png%22%3E%3Ct%3EFramom%20NO%0D%0A%26lt%3Bbr%20/%26gt%3B%3C/t%3E%3C/pt%3E%3C/pts%url]Framom Eneryda[/url] Jag kan nästan svära på att asfalt/betongplattor ligger kvar. På hitta kan man se att bilden är retuscherad vid båda Framom/Helge. Dock har det tillkommit viltstängsel på båda sidor om vägen.
Bakom/Uom Eneryda Dessa är som sagt rivna/uppgrävda sedan några år. Enstaka kan finnas kvar.
/Peter
Tyvärr går båda dina länkar till en plats vid namn Åsberget utanför Sollefteå. Det verkar att vara någon slags default-plats. Jag har själv hamnat där några gånger när det inte vill sig. T.ex om man lägger in för många (>10?) kartnålar på en och samma bild.
Du får hemskt gärna prova igen!
För att se att allt funkar brukar jag på kartnåls-menyn/rutan trycka "Förhandsgranska", för att se att det funkar och kopiera adressen från adressfältet längst upp. Ibland när man förhandsgranskar blir det inte som man har tänkt sig. Trots att man har "passat in" avsett området så att det ryms på bilden händer det ibland att bilden förskjuts eller zoomar in, så att vissa utpekningar hamnar utanför bild. Detta löses ju lätt genom att läsaren av inlägget scrollar eller zoomar ut, men ändå lite knasigt ibland.